Novembrī notiks otrais festivāls “Ecstatic Music Ventspils”

07.10.2020

14. un 15. novembrī Ventspilī, koncertzālē “Latvija” notiks otrais pārsteidzošās mūzikas festivāls “Ecstatic Music Ventspils”.

Pirms gada sadarbībā ar Kaufmaņu Mūzikas centru (Kaufman Music Centre) Ņujorkā un komponistu, kuratoru Džadu Grīnsteinu (Judd Greenstein) tika dibināta jauna tradīcija – atvērta festivāla “Ecstatic Music” Latvijas filiāle. Festivāls Ņujorkā notiek kopš 2011. gada un šogad jau otro reizi norisināsies arī Ventspilī. Tam latviešu valodā atrasts “pārsteidzošās mūzikas” festivāla epitets, kas precīzi raksturo festivāla būtību. Vēl pārsteidzošāks šī brīža kontekstā ir fakts, ka pirms gada sāktais var turpināties, turklāt mākslinieciski augstā līmenī un muzikāli izaicinošā spozmē.

“Lai nevairotu vietējo mūzikas aizkulišu folkloru, nav vērts minēt, kādas vēl gada sākumā mums ar Ņujorkas draugiem bija muzikālās ieceres, plānojot šī gada “Ecstatic Music Ventspils”. Toties ir prieks un pacilātība, gaidot to, par ko šīs divas dienas novembrī šobrīd izvēršas. Kā klausītāji, tā mūziķi piedzīvos gan akadēmiski skolotas jaunās mūziķu un autoru paaudzes dauzīšanos avangarda elektroniskajā un popmūzikā, gan lūgšanas mātei Dabai pirmatskaņojumu spilgtāko Latvijas mūziķu izpildījumā. Un vēl…” teic koncertzāles “Latvija” mākslinieciskais vadītājs Miks Magone.

Festivāla pirmajā dienā, 14. novembrī, uz koncertzāles skatuves satiksies māksliniece “Bec Plexus”, viņas trio no Amsterdamas un Liepājas Simfoniskā orķestra sitaminstrumentālistu Martas Kauliņas  un Māra Zīlmaņa duets “Percusstic Duo”. Kopīgā performancē tiks atskaņotas “Bec Plexus” debijas albumā “STICKLIP” iekļautie nīderlandiešu un amerikāņu komponistu radītie skaņdarbi. Koncerta pirmajā daļā ar īpašu Kristofera Čerones (Christopher Cerrone), Rīnas Esmailas (Reena Esmail), Džonatana Bingema (Jonathan Bingham) un Donakas Denehī (Donnaca Dennehy) kamermūzikas programmu uzstāsies stīgu kvartets “NŌNA”.

Festivālam turpinoties, 15. novembrī pirmatskaņojumu koncertā piedzīvos pazīstamās amerikāņu komponistes Sāras Kirklendas Snaideres (Sarah Kirkland Snider) darbs “Mesa apdraudētajiem” jeb ‘Mass for the Endangered’ Valsts Akadēmiskā kora “Latvija”, festivāla ansambļa “Ecstatic Ensemble” un diriģenta Māra Sirmā sniegumā. Koncerta pirmajā daļā kvartets “Quadra” kopā ar viesmūziķi Konstantīnu Paturski (vijole) izpildīs Vidžeja Aijera (Vijay Iyer) darbu “Laiks, vieta, kustība” jeb ‘Time, Place, Action’.

““Ecstatic Music” ir vienīgais festivāls Ņujorkā, kas veicina starpdisciplināru sadarbību un  pilnībā nojauc robežas starp žanriem, sniedzot jaunas iespējas un pieredzi gan klausītājiem, gan dalībniekiem. Vai tas ir kliedziens vai čuksts, ieelpa, lociņa vēziens, zvaniņš vai gongs, jebkas un viss vienlaikus – ikkatrs no festivāla koncertiem ir tāds, ko garām palaist būtu grēks!” teic pēdējo gadu festivala norises vietas - Merkina zāles (Merkin Hall), direktore Eimija Robertsa Frolija (Amy Roberts Frawley).

Jāatgādina, ka pirmais festivāls Ventspilī piedzīvoja vairāku teju par kulta mūziķiem saucamu mākslinieku klātbūtni un kopīgu muzicēšanu. Pirms gada koncertzālē viesojās rokgrupa “Deerhoof”, perkusiju trio “TIGUE”, tumsnējās popmūzikas izpildītāja un autore “Zola Jesus”, kā arī Pulicera balvas ieguvēja, komponiste, vokāliste un vijolniece Kerolaina Šo (Caroline Shaw). Īstenojot vienu no “Ecstatic Music” idejas autoru iecerēm – aicināt ārvalstu un Latvijas mūziķus sadarboties, veidojo t. s. “festivāla ansambļus” – festivālā Ventspilī muzicēja īpaši šim gadījumam veidotais “Ecstatic Quartet” jeb spilgtākie mūziķi no Latvijas profesionālajiem kolektīviem. Tā radās un arī 2020. gadā turpinās dzimt savienības starp māksliniekiem, kuri ikdienā šādā sastāvā nav redzami un dzirdami muzicējam. Tādējādi tiek dota iespēja ne vien radoši iepazīties un lauzt jau piesauktās žanru robežas kopīgās performancēs, bet arī gūt neatsveramu profesionālo pieredzi.

Aizvadītie festivāli Amerikas Savienotajās Valstīs ir piedzīvojši Dena Dīkona (Dan Deacon) sadarbību ar “So Percussion”, “Xiu Xiu” un “Mantra Percussion” kopīgu uznācienu, Terija Railija (Terry Riley) 80. dzimšanas dienas svinības, ikgadējus “Bang On A Can” kūrētus koncertus, Lorelu Heilo (Laurel Halo), Džūliju Holteri (Julia Holter) uz vienas skatuves ar Danielu Volu (Daniel Wohl) un viņa darbu “Transit”, kā arī daudzas citas spilgtas, negaidītas, pārsteidzošas parādības.

Sāras Kirklendas Snaideres “Mesas apdraudētajiem” Sanctus/ Benedictus daļa

 

Video “Bec Plexus” izpildītajam skaņdarbam “busy making steps”

 

“Zola Jesus” un “Ecstatic Quartet” kopīgā koncertā Ventspilī 2019. gadā

 

 

Organizē SIA "Kurzemes filharmonija"
Atbalsta Ventspils pilsētas dome un VKKF

___________________________________
Informējam, ka  publisko pasākumu laikā informācijas atklātības nodrošināšanai un ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem, publicitātei, mārketingam un intervijām, var tikt veikta fotografēšana, video vai audiovizuāla fiksācija. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Ventspils pilsētas pašvaldības portālā www.ventspils.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook.com, Twitter.com, Draugiem.lv un Instagram.com, kā arī SIA "Kurzemes filharmonija" mājas lapās www.jurasvarti.lv un www.koncertzalelatvija.lv, kontos sociālajā tīklā Facebook.com, Twitter.com un Instagram.com. Jums ir tiesības pieprasīt neizmantot vai dzēst, ja tas ir tehniski iespējams, minēto fiksāciju ar Jūsu personas datiem. Pārzinis: Ventspils pilsētas dome, Jūras iela 36, Ventspils, LV – 3601, e-pasts: dome@ventspils.lv un SIA "Kurzemes filharmonija", Karlīnes iela 40, Ventspils, LV-3601, e-pasts:kf@ventspils.lv.