"Sinfonietta Rīga", Vensāns Likā un Aivis Greters koncertzāles "Latvija" jubilejas programmā

06.12.2023

Piektdien, 22. martā, plkst. 19.00 koncertzālē ”Latvija” uzstāsies flautists Vensāns Likā (Francija), Valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" un diriģents Aivis Greters. Koncertzāles jubilejas sērijas koncertā izskanēs Bēthovena “Heroiskā" simfonija un Mocarta Flautas koncerts, kā arī notiks komponista Jēkaba Jančevska jaundarba  pirmatskaņojums Ventspilī.

Vēl nesen par “Gada jauno mākslinieku” pasludinātā diriģenta Aivja Gretera vārds arvien biežāk izskan arī starptautiskā mērogā  – savulaik kora “Kamēr...” līderis nu jau regulāri stājas Eiropas orķestru priekšā un sadarbojas arī ar Rīgas un Gēteborgas opernamiem. Pirmoreiz pilnmetrāžas programmu veidojot kopā ar kamerorķestri Sinfonietta Rīga, viņš pievērsies emocionāli nospriegotiem, pārdrošu ideju un jaunības enerģijas caurstrāvotiem opusiem. Tāds ir gan operiska melodisma un teatrāla dramatisma cauraustais Volfganga Amadeja Mocarta Otrais flautas koncerts, gan uz klasicisma un romantisma sliekšņa tapusī par “Herioisko” dēvētā Bēthovena Trešā simfonija, kuras skaņurakstos iedvesmu jaundarbam smēlies viens no spilgtākajiem latviešu jaunajiem talantiem – kormūzikas lietpratēja slavu iemantojušais mūslaiku romantiķis Jēkabs Jančevskis. 

Koncerta solists Vensāns Likā (Vincent Lukas) ir viens no savas paaudzes vadošajiem Francijas flautistiem. Vensāns Likā ir slavens kā orķestra mūziķis un solo mākslinieks, bieži uzstājas kā solists ar orķestriem Francijā un starptautiskā mērogā. 17 gadu vecumā viņš bija pirmais franču izpildītājs, kurš uzvarēja Prāgas radio konkursā (Concertino Praga), un 14 gadu vecumā viņš bija viens no jaunākajiem, kas iestājās Parīzes konservatorijā. Mūziķa karjeru sācis Tulūzas orķestrī, sešus gadus Vensāns Likā bija pasaulslavenā Berlīnes Filharmonijas orķestra mūziķis. Kopš 1994. gada viņš ir Parīzes orķestra (Orchestre de Paris) galvenais flautists, piedalījies daudzu ierakstu tapšanā kopā ar daudziem izciliem mūziķiem. Vensāns Likā ir Parīzes konservatorijas profesors, kā arī pasniedz meistarklases Francijā un ārvalstīs.

Jaunatklājēja prieks un neatturama vēlme palūkoties aiz notikumu horizonta raksturo Valsts kamerorķestri "Sinfonietta Rīga". Jau kopš orķestra dibināšanas 2006. gadā tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Normunds Šnē. "Sinfonietta Rīga" mūziķi ir kompetenti, erudīti un radošām idejām apveltīti mākslinieki, kuri aizrautīgi turpina izzināt baroka un Vīnes klasicisma muzikālo mantojumu, arvien saviem klausītājiem aktualizē Jaunās Vīnes skolas un citu 20. gs. muzikālo strāvojumu un stilu virzienus, kā arī meklē spilgtas izpausmes mūsdienu mūzikas pasaulē.

Koncertu organizē "Kurzemes filharmonija" ar Ventspils valstspilsētas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu.