Ventspilī atgriežas festivāls "LNSO vasarnīca"

13.05.2022

No 19.-20. augustam festivāls "LNSO vasarnīca" atgriežas Ventspilī, koncertzālē "Latvija". Būs klausītāju iecienītā amerikāņu klasiķa Stīva Reiha iespaidīgā "Tuksneša mūzika" ar Latvijas Radio kora balsīm un jubilāra Skrjabina liesmojošais "Prometejs". Žilbinās pasaulē pieprasīti viesi no Kanādas - dziedātāja, operdīva Emīlija D'Andželo un popmūzikas princis Šons Nikolass Sevidžs. Bērniem tiks izrādīta ventspilnieka Herberta Dorbes pasaka "Kaķpēdiņu skola", savukārt jaunieši varēs noskatīties Riharda Zaļupes un Lienes Gravas veidoto mūsdienu dejas izrādi. Koncertus diriģēs Andris Poga, Guntis Kuzma un Ainārs Rubiķis, solo spēlēs Andrejs Korobeiņikovs, Egils Upatnieks un Rihards Plešanovs. 

Festivāla "LNSO vasarnīca" pirmā koncerta, 19. augustā plkst. 20:00 programma: Santa Ratniece Muqarnas klavierēm, Lučāno Berio Sequenza VII obojai, Ģerģs Ligeti Trīs etīdes klavierēm, Stīvs Reihs “Tuksneša mūzika”. 

Klausītāji dzirdēs trīs solo miniatūras un grandiozu minimālisma šedevru. Santas Ratnieces trauslajā un krāšņajā skaņugleznā zīmētas arābu un persiešu arhitektūrai zīmīgās ornamentētās velvju formas — mukarnas. Lučāno Berio Sekvenci obojai nospēlēt pa spēkam, komponista vārdiem, ir “ne tikai tehniski prasmīgam, bet arī intelektā virtuozam mūziķim”. Ģerģs Ligeti savās etīdes licis visneiedomājamākās ritma spēles. Savukārt Stīva Reiha “Tuksneša mūzika” ir viens no spēcīgākajiem amerikāņu minimālisma darbiem, un tajā izmantota Viljama Karlosa Viljamsa dzeja: pāri tumsai un iznīcībai — gaisma, kas simbolizē radošo garu, iztēli un mīlestību. “Kas var būt pārāks par gaismu,” saka Viljamss un Reihs.

Festivāla otrās dienas, 20.augustā plkst. 20:00 programma: Arturs Maskats My river runs to thee, Aleksandrs  Skrjabins Uguns poēma “Prometejs” (“Uguns poēma”)

Skatītāji dzirdēs Artura Maskata partitūru My river runs to thee, kuras nosaukums ņemts no amerikāņu dzejnieces Emīlijas Dikinsones panta, 2019. gadā pirmatskaņoja Bostonas simfoniskais orķestris maestro Andra Nelsona vadībā. “Upe”, komponista vārdiem, “simbolizē dzīvību, brīvību un mīlestību. Ko tādu, kas cilvēkam dots no augšas un vada viņa dzīvi.” Savukārt Skrjabins dzīves nogalē realizē grandiozas un filozofiska misticisma pilnas muzikālās idejas. Poēmas “Prometejs” nozīmīgā klavieru partija uzticēta harismātiskajam pianistam Andrejam Korobeiņikovam un rāda īsteni heroisku tēlu, kas pretnostatīts orķestrī atveidotajam bezgalīgajam kosmosam.

Festivāla noslēgumā, 21.augustā plkst. 17:00 pirmo reizi uz Latvijas skatuves kāps spilgtā itāļu izcelsmes kanādiešu dziedātāja Emīlija D’Andželo. Vien 26 gadu vecumā D’Andželo jau regulāri viesojas labākajos pasaules opernamos, un mūziķes piedāvātais repertuārs iesniedzas visu laikmetu un stilu skaņurakstos. Apvienojumā ar noslēpumaino tēlu D’Andželo kļuvusi par akadēmiskās mūzikas sensāciju visā pasaulē. Visupirms klausīsimies vīnieša Albana Berga agrīnās dziesmas, un te mūzikas valodā romantiskas un pat impresionistiskas krāsas mijas ar dodekafonās kompozīcijas tehnikas meklējumiem. Pēc Berga — mūzika no Emīlijas D’Andželo pērn izdotā albuma enargeia, kura centrā ir viduslaiku mūķenes, mistiķes, zintnieces un komponistes Bingenes Hildegardes fascinējošā personība. Albumā dzirdamais — tā ir oriģināla un apburoša skaņas pieredze. 

Biļetes uz festivāla "LNSO vasarnīca" koncertiem nopērkamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības tīklā.

 

Organizē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris