25
Mar
Sākums:19:00
|
Lielā zāle
5.00
-
10.00

Asins tīrums I Ventspils Kamerorķestra un jauktā kora "Ventspils" koncerts

Pieminot Latvijas vēstures tumšākās lappuses, 25. martā plkst. 19.00 koncertzālē “Latvija” izskanēs jauktā kora “Ventspils” un Ventspils Kamerorķestra programma “Asins tīrums”, kuras atskaņojumā piedalīsies arī ērģelnieks Aigars Reinis un tenors Mārtiņš Zvīgulis. Diriģents Aigars Meri.

Koncerta programmā iekļauti divi skaņdarbi – Dmitrija Šostakoviča Kamersimfonija do minorā op. 110a, ko izpildīs Ventspils Kamerorķestris, un Jāņa Kalniņa kantāte “Asins tīrums” Aigara Reiņa, Mārtiņa Zvīguļa un jauktā kora “Ventspils” priekšnesumā. Muzikālo materiālu papildinās muzikoloģes Lienes Jakovļevas stāstījums.

Kamersimfonijas pamatā ir Dmitrija Šostakoviča astotais stīgu kvartets, kas sarakstīts 1960. gadā. Tolaik morāli sagrautais komponists labi apzinās, ka šādu soli sper, lai izvairītos no represijām, tomēr tas nemazina viņa nicinājumu pret savu izvēli. Ja eksistē “varas salauzta cilvēka mūzika”, tad astotais stīgu kvartets ir raksturīgs piemērs.

“...lai kā es arī censtos, kinofilmas mūziku vēl neesmu uzrakstījis. Tās vietā uzrakstīju idejiski kaitīgu un nevienam nevajadzīgu kvartetu. Es iegrimu pārdomās, par savu nāvi un bērēm. Diez vai kāds uzrakstīs skaņdarbu manai piemiņai, tādēļ nolēmu to uzrakstīt pats. Kvartetā esmu izmantojis tēmas gan no savām simfonijām – pirmās, astotās, desmitās, gan arī tēmas no Trio, koncerta čellam un orķestrim, “Lēdijas Makbetas”, R. Vāgnera “Dievu mijkrēšļa” sēru marša un P. Čaikovska sestās simfonijas,” tā skaņdarba tapšanas vēsturi raksturo pats autors vēstulē savam draugam Īzakam Glikmanam.

1967. gadā ar autora atļauju Rūdolfs Baršajs veic kvarteta pārlikumu stīgu instrumentu orķestrim, kas tādējādi iegūst nosaukumu Kamersimfonija.
Jāņa Kalniņa kantāte “Asins tīrums” komponēta 1958. gadā ar Džona Oksenhema dzeju un Jaunās Derības tekstiem. Tās sākotnējā versija ir angļu valodā. Tomēr kantātes pirmatskaņojums kavējas, un tam par iemeslu ir koru vēlme skaņdarbu dziedāt latviski, bet komponists īsti nav ar mieru mainīt tekstu. Autoram tiek izteikti arī rosinājumi veidot instrumentāciju orķestrim, bet arī šeit rodas domstarpības – Kalniņš vēlas rakstīt lielam orķestrim, kas savukārt liek šķēršļus kantātes atskaņojumam finansiālu iemeslu dēļ.
Beidzot Jānis Kalniņš piekāpjas, Valda Dreimane latvisko Oksenhema tekstus, un tulkojums tiek atzīts par labāku nekā oriģināls.

1984. gada decembrī Ņujorkas latviešu baznīcā Jonkersā notiek kantātes “Asins tīrums” pirmatskaņojums. Ņujorkas latviešu kori diriģē Andrejs Jansons, dzied Mārtiņš Aldiņš (tenors), pie ērģelēm Marta Prāmniece. 1989. gada jūlijā kantāte pirmoreiz izskan Latvijā – Rīgas Domā.

Pats komponists tā arī neuzraksta orķestra versiju. Šo darbu 1990. gadā veic Andrejs Jansons. Orķestra versijas pirmatskaņojums notiek 1991. gada janvārī Rīgas Mateja baznīcā.

 

Pasākums paredzēts tikai vakcinētām vai Covid-19 pārslimojušām personām, uzrādot sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu. Bērniem līdz 17 gadu vecumam sertifikāts nav jāuzrāda.

Organizē SIA "Kurzemes filharmonija"
Atbalsta Ventspils valstspilsētas pašvaldība

Pirkt biļeti