
Kamila Tomā un Georgijs Osokins
13. februārī koncertzālē "Latvija" uzstāsies slavenā čelliste Kamila Tomā (Camille Thomas) un pianists Georgijs Osokins. Šī būs pirmā abu mūziķu tikšanās, pirmatskaņojot jaunu programmu Ventspilī.
Ar spožu meistarību un muzikālu jūtību apveltītais pianists Georgijs Osokins savās programmās tiecas runāt par pārlaicīgām un romantisku dziņu piepildītām noskaņām. Šīs idejas viņu saista ar jaunatklāto radošo domubiedri, franču čellisti un Deutsche Grammophone mūziķi Kamilu Tomā. Savā pirmajā kopīgajā programmā duets pārskatījis skaistākos klasiskās mūzikas šedevrus, kuros, spītējot dažādu laikmetu normām, caurcaurēm vijas romantisma gars. Roberta Šūmaņa bagātīgās fantāzijas tēliem līdzās stāsies Edvarda Grīga norvēģu folkloras krāsas. Apcerīgs vērojums un ekspresīvas domu dzelmes skanēs Sergeja Rahmaņinova nebeidzami plūstošās melodijās, savukārt leģendārās franču pedagoģes Nadjas Bulanžē Trīs skaņdarbi ir arī viņas komponistes talanta apliecinājums.
Kamila Tomā ir mūsdienu klasiskās mūzikas izcilība ar pārliecinošu skatuves harizmu, vitalitāti un spēju iedvesmot klausītājus visā pasaulē. Dzimusi Parīzē, Kamila čella spēli sāka apgūt četru gadu vecumā. Studējusi pie izcilākajiem mūzikas pedagogiem Berlīnē un Veimārā, viņa strauji iekarojusi pasaules mūzikas skatuves. Katrs no koncertiem ar Kamilu Tomā ir ne tikai unikāls muzikāls piedzīvojums, bet vienmēr arī dvēseliska tikšanās, iedvesmojot klātesošos atvērt savas sirdis klasiskās mūzikas brīnumam un emocijām. Kamila tic, ka mūzikai ir unikāla spēja paplašināt cilvēku sirdis un likt izjust pasauli daudz pilnīgāk un intensīvāk. Kamila Tomā spēlē leģendāro “Feuermann” Stradivari čellu (1730) no Nippon Music Foundation. "Mūzika dod cerību un atklāj cilvēka dvēseles skaistumu un diženumu," saka Kamila Tomā.
Pēc fināla Šopēna konkursā Varšavā 2015. gadā pianists Georgijs Osokins kļuva par sensāciju, no kritiķiem izpelnoties “izcils, neparedzams un revolucionārs”. Kopš piedalīšanās konkursā Georgijs aicināts uzstāties daudzās pasaules valstīs un prestižos festivālos. Īpaša pianista firmas zīme ir Šopēna mūzika. Britu ierakstu kompānijas Piano Classics paspārnē izdots Georgija solo albums ar vēlīnajiem Šopēna opusiem, izpelnoties slavinošas recenzijas no ievērojamiem kanādiešu, franču un vācu mūzikas izdevumiem. Vācu izdevniecībā Accentus izdots pirmais Georgija kamermūzikas albums, ierakstīts kopā Gidonu Krēmeru, ieskaņojot Šopēna un Bēthovena trio – šis CD tika nominēts gan Starptautiskajai klasiskās mūzikas balvai 2020, gan “Opus Klassik 2021”.
Programma
Roberts Šūmanis (Robert Schumann, 1810–1856)
“Fantāzijskaņdarbi” op. 73
I. Zart und mit Ausdruck
II. Lebhaft, leicht
III. Rasch und mit Feuer
Edvards Grīgs (Edvard Grieg, 1843-1907)
Sonāte la minorā op. 36
I. Allegro agitato
II. Andante molto tranquillo
III. Allegro molto e marcato
Starpbrīdis
Nadja Bulanžē (Nadia Boulanger, 1887–1979)
Trīs skaņdarbi čellam un klavierēm
I. Modéré
II. Sans vitesse et a l’aise
III. Vite et nerveusement rythmé
Sergejs Rahmaņinovs (1873–1943)
Sonāte sol minorā op. 19
I. Lento. Allegro moderato
II. Allegro Scherzando
III. Andante
IV. Allegro mosso
Par mūziku
Roberts Šūmanis ir viens no spilgtākajiem 19. gadsimta romantisma pārstāvjiem, kura mūzikā smalki atspoguļojas gan tumšākie, gan gaišākie cilvēka iekšējās pasaules labirinti.
Edvards Grīgs savā daiļradē iemiesojis ziemeļu dabas gleznainumu, tautas folkloru, fantastikas tēlus un nacionālos personāžus.
Nadja Bulanžē ir viena no izcilākajām personībām 20. gadsimta mūzikas vēsturē, kura atstājusi neizdzēšamu ietekmi uz vairāku paaudžu komponistiem un mūziķiem. Viņas studentu vidū ir tādi leģendāri vārdi kā Ārons Koplends, Filips Glāss, Astors Pjacolla, Daniels Barenboims un citi. Viņa bija arī pirmā sieviete, kas diriģēja pasaules vadošos orķestrus, tostarp Bostonas simfonisko orķestri un Ņujorkas filharmonisko orķestri.
Sergejs Rahmaņinovs, dzīvodams un rakstīdams 20. gs. pirmajā pusē, skuma pēc 19. gs. romantisma. “Es jūtos kā spoks, kas klaiņo pasaulē, kura viņam kļuvusi sveša,’’ Rahmaņinovs rakstīja 1939. gadā. Norvēģu mūzikas klasiķis
Mūzikas draugu klubs
Papildus koncerta biļetei iespējams pievienot VIP piedāvājumu - "Mūzikas draugu klubs" ar iespēju koncertzāles otrā stāva "Greenroom" telpā izmantot garderobi un baudīt atspirdzinājumus (cena 10 eur).
Jauniešu biļetes
Jauniešu biļete pieejama koncertzāles “Latvija” kasē stundu pirms koncerta. Lai iegādātos Jauniešu biļeti nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu (koncerta apmeklētājiem līdz 30 gadu vecumam). Biļeti var iegādāties uz jebkuru brīvo vietu (cena 5 eur).
Aptuvenais koncerta ilgums 1 stunda 30 minūtes ar starpbrīdi
Pasākumu organizē SIA “Kurzemes filharmonija” ar Ventspils valstspilsētas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.