06
Feb
Sākums:19:00
|
Lielā zāle
BEZMAKSAS

Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku orķestru koncerts

6.februārī plkst. 19.00 Ventspils koncertzālē “Latvija” notiks Nacionālo bruņoto spēku orķestru koncerts, kas veltīts Latvijas armijas pirmā kara orķestra dibināšanas 101.gadadienai. Koncertā piedalīsies Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris kapteiņleitnanta Gunta Kumačeva vadībā, Zemessardzes orķestris kapteiņa Anda Kareļa vadībā un Jūras spēku orķestra rokgrupa “Vairogs” seržanta Andra Ločmeļa vadībā.

Nacionālo bruņoto spēku galvenais diriģents un Zemessardzes orķestra priekšnieks kapteinis Andis Karelis uzsver: “Zīmīgi, ka tieši 1919.gada 6.februārī tika izveidots Latvijas armijas pirmais kara orķestris. Godinot šo notikumu, koncertā piedalīsies mūziķi no visiem trim Latvijas militārajiem orķestriem, atskaņojot stilistiski un žanriski daudzveidīgu mūziku. Orķestru izpildījumā dzirdēsiet gan tehniski sarežģītu mūziku, gan ikvienam pazīstamas latviešu melodijas, kurām var dziedāt līdzi.”

Koncerta pirmajā daļā Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris atskaņos divas mūsdienu autoru kompozīcijas. Amerikāņu komponista un klarnetista Skota Makalistera (Scott McAllister) spožais un virtuozais darbs “Freebirds” ir liels izaicinājums skaņdarba solistiem – divām klarnetēm, jo tā atskaņošanai nepieciešama ne tikai tehniskā virtuozitāte, bet arī dažādu skaņas paņēmienu pārvaldīšana. Muzikāli kontrasti un solistu azartiskā saspēle ievedīs klausītājus rokkoncerta atmosfērā. Savas solo spēles prasmes rādīs Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra klarnetisti kaprālis Ričards Lapiņš un kaprālis Aleksandrs Maslovs. Sergeja Austra Universa svīta “Kurzeme” vēsta par kuršu jūrasbraucēju senvēsturi, aizvedot klausītājus uz rituālo Ķoniņu svētmežu, paciemojoties kurzemnieku kāzās, aplūkojot ar cepurēm sanesto Ķēniņkalnu Talsos, līdz pat hercoga Jēkaba sasniegumiem Kurzemes hercogistē un tālās zemēs. Tas ir muzikāls ceļojums no aizlaikiem līdz mūsdienām ar lepnumu un mīlestību pret Tēvzemi.

Koncerta otrajā daļā Zemessardzes orķestris atskaņos Kanādas Bruņoto spēku Centrālā orķestra saksofonista un komponista kaprāļa Maikla Leta radītos latviešu tautas dziesmu aranžējumus, kas veidoti Kanādas orķestra koncerttūrēm Latvijā. Zemessardzes orķestra solisti Luīze Krasta un Jānis Igaunis izdziedās emocionālas un jēgpilnas latviešu autoru dziesmas, kas atpazīstamību iemantojušas Trešās Atmodas laikā un ir aktuālas joprojām. Savukārt, Jūras spēku orķestra rokgrupa “Vairogs” caur latviešu un citu tautu komponistu dziesmu atskaņojumiem rādīs drosmīga, bezbailīga un savu zemi mīloša latviešu karavīra tēlu. Tas viss ar neiztrūkstošā “Liepājas roka” tradīcijās koptajām vērtībām un krāšņumu.

Turpinot Latvijas armijas tradīcijas, ieeja koncertā – bez maksas.

Jau ziņots, ka pērn, 7. janvārī Liepājā tika atklāti Latvijas Neatkarības kara un Latvijas armijas 100. gadadienas pasākumi, kas norisinājās 2019.gadā  un turpināsies šogad. Pasākumi notiek hronoloģiski atbilstoši vēstures notikumiem visā Latvijā, atspoguļojot to vēsturisko virzību Latvijas teritorijā un izšķirošās cīņas.

1918. gada 18. novembrī svinīgā Tautas padomes sēdē tika pasludināta Latvijas neatkarība. Tomēr idejai par neatkarīgu un demokrātisku Latvijas Republiku bija gan ārēji, gan iekšēji ienaidnieki. Tāpēc gatavība veidot savu valsti Latvijas tautai bija jāpierāda un jāizcīna uzvara Latvijas Neatkarības karā, savu valsti aizstāvot ar ieročiem rokās.

Latvijas armija tika izveidota 1919. gada 10. jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi. Dažus mēnešus vēlāk, 1919. gada 11. novembrī, šī jaunizveidotā armija atbrīvoja Rīgu no Bermontiešu karaspēka.

1919. gadā pēc Cēsu kaujām, kad Ziemeļlatvijas brigāde kopā ar igauņiem pilnībā sakāva vācbaltiešu landesvēru un vācu Dzelzsdivīziju, 3. jūlijā tika noslēgts Strazdumuižas pamiers un 6. jūlijā Ziemeļlatvijas brigāde ienāca Rīgā, kur viņus sagaidīja Dienvidnieki. 1919. gada 10. jūlijā Pagaidu valdība oficiāli iecēla amatā pirmo armijas virspavēlnieku ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, kurš nākamajā dienā izdeva pavēli Latvijas armijai Nr.1.

Atceroties šos nozīmīgos vēsturiskos notikumus, Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki vēlas īpaši godināt to dienu piemiņu un atzīmēt Latvijas armijas un Latvijas Neatkarības kara simtgadi, organizējot plašus pasākumus visā Latvijas teritorijā, hronoloģiski virzoties no pirmajām kaujām Kurzemē līdz Latgales atbrīvošanas kaujām.

Plašāka informācija par Latvijas Neatkarības karu un Latvijas armijas 100.gadadienu pieejama Nacionālo bruņoto spēku tīmekļvietnē www.mil.lv  sadaļā “Latvijas armijai 100”.

 

Organizē Nacionālie bruņotie spēki