05
Aug
Sākums:22:00
|
Lielā zāle
5.00

Svaneborg Kardyb I Matīsa Čudara trio

Piektdien, 5. augustā, Ventspilī, koncertzālē “Latvija” īpašā nakts dubultkoncertā uzstāsies Matīsa Čudara trio un taustiņinstrumentu un perkusiju duets “Svaneborg Kardyb” no Dānijas.

Nikolajs Svaneborgs (Nikolaj Svaneborg) un Jonass Kardibs (Jonas Kardyb) ir daudzu par uzlēcošajām dāņu džeza zvaigznēm uzskatīts instrumentālistu duets. Un šim uzskatam ir gluži taustāmi pierādījumi – divas “Danish Music Awards Jazz” balvas 2019. gadā gan kā jaunajiem māksliniekiem, gan Nikolajam Svaneborgam kā gada komponistam. Pirms trim gadiem klajā nākušais debijas albums “Knob” izpelnījās plašu atzinību Dānijā ne tikai pieminēto profesionāļu, bet arī klausītāju vidū. Likumsakarīga bija arvien intensīvāka kļūstošā koncertdzīve un izlaušanās ārpus pašu mājām – kopš pavasara duets uzņemts cienījamās britu izdevniecības “Gondwana Records” saimē, kur atrodami arī Ventspils klausītāju jau iepazītie un joprojām nepacietīgi gaidītie mākslinieki Hania Rani, “Vega Trails”, “GoGo Penguin” un citi.

Dāņu tautas mūzikas un skandināvu džeza iedvesmotā dueta autormūzika vienlaikus ir izsmalcināta un priekpilna, jo tajā plūst skaists melodiskums, atturīgs minimālisms, lipīga ritmika un tikko jaušami elektroniskās mūzikas piesitieni. Citiem vārdiem, “Svaneborg Kardyb” daiļradi caurstrāvo tīrs, gluži vai bērnišķīgs prieks par būšanu un kopā muzicēšanu.

“Mēs sākām agrākajos no rītiem kopā ar melnāko no kafijām. Reizēm pat nesarunājāmies, tikai muzicējām. Momentā jutām saskaņu starp katra individuālajiem muzicēšanas stiliem un jau pirmās kompozīcijas radās pašas no sevis. Domāju, ka šī sajūta kopš pirmajiem mēģinājumiem un kopīgas radīšanas sesijām joprojām ir saglabājusies par mūsu nelielā kolektīva mugurkaulu,” teic Nikolajs Svaneborgs.

Abi mūziķi ir no Olborgas, kur pirmoreiz satikās jau 2013. gadā un jau toreiz vēlu vakaru un nakšu sarunās virmoja ideja par muzicēšanu kopā. Tiesa, bija jāpaiet aptuveni sešiem gadiem, katram muzicējot dažnedažādos sastāvos, lai šī ideja materializētos. Līdzīgi kā jau pieminētajā Londonas duetā “Vega Trails”, abiem dāņu mūziķiem ir daudz telpas, ko vai nu divatā aizpildīt, vai atstāt tukšu.

“Mēs baudām gan to vienkāršību, gan nepieciešamību koncentrēties, kad kopā muzicējam divi vien. Katra mūsu pieredze mūzikā ir atšķirīga. Nikolajs audzis no un kopā ar skandināvu džezu, bet es savukārt kā mūziķis esmu veidojies vidē, kur dominējušas tradīcijas, tautas mūzika un blūzs. Teiktu tik vienkārši, ka mūsu oriģinālmūzika ir šo pieredžu summa, kas nemēģina izlikties par ko citu,” piebilst perkusionists Jonass Kardibs.

Arī Matīss Čudars un viņa domubiedri trio – bundzinieks Ivars Arutjunjans un basists Edvīns Ozols – ir Ventspils klausītāju labi iepazīti, taču ne šādā sastāvā un ne atskaņojot programmu ar Matīsa oriģinālskaņdarbiem. Tiesa, vairāk nekā desmit gadus Matīsa Čudara trio dalībnieki regulāri ir tikušies visdažādākajās džeza, populārās un akadēmiskās mūzikas situācijās, sadarbojoties ar neskaitāmiem pašmāju un ārzemju māksliniekiem, kas gadu gaitā ir veicinājis puišu savstarpējo sapratni un savdabīgas, eklektiskas muzikālās valodas veidošanos. Matīsa radīto un trijatā atskaņoto mūziku nemitīgi caurvij improvizācija un brīvības gars. Tajā klātesoša ir puišu kopīgā interese par ritmu, džeza mūzikas tradīciju, viņu muzikālo instrumentu bezgalīgajām skanējuma iespējām un… Basketbolu!

Divdaļīgais nakts koncerts, kas koncertzālē “Latvija” izskanēs Ventspils pilsētas svētku nedēļas nogalē, būs neparasts ar to, ka klausītāji aicināti brīvi izvēlēties savas sēdvietas zālē vai arī starp mūziķiem uz skatuves, kā arī mainīt tās vakara gaitā, protams, netraucējot māksliniekiem un citiem apmeklētājiem.

 

Organizē SIA "Kurzemes filharmonija"
Atbalsta Ventspils valstspilsētas pašvaldība

Pirkt biļeti