11
Okt
Sākums:19:00
|
Lielā zāle
15.00
-
30.00

U. Marhileviča un G. Rača dziesmu cikls "Gaismas atgriešanās"

Piedalās:  A. Krauze, A. Ērglis, G. Grasbergs, U. Marhileviča mūziķu grupa un Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas zēnu koris diriģenta Romāna Vanaga vadībā.

Komponists Uldis Marhilevičs: «Programma «Gaismas atgriešanās» tapa 2001. gadā, kad diriģents Romāns Vanags mani uzrunāja ar lūgumu, ka būtu jauki uzrakstīt kādu dziesmiņu viņa vadītajam zēnu korim. Metāmies kopā ar dziesmu tekstu autoru Guntaru Raču, kurš atrada ļoti labu tēmu, kura ir mūžīga – gaisma pret tumsu, gaismas cīņa ar tumsu. Kopš cikla tapšanas ir pagājis divdesmit viens gads, šodien mēs atkal dziedam šo ciklu, un tas visu pasaules notikumu un nežēlīgo karu kontekstā atkal ir tik aktuāls.»

Cikla tekstu autors, dzejnieks Guntars Račs: «Mums ar Marhilu ir daudz kopdarbu, tostarp koriem un solistiem, taču cikls «Gaismas atgriešanās» ir īpašs darbs. Gan tāpēc, ka pirmais izpildītāju sastāvs bija izcils, gan tāpēc, ka šis ir muzikāli un tekstuāli saturīgākais mūsu kopdarbs, no kura katra dziesma arī atsevišķi izrādījusies dzīvotspējīga. Ļoti lepojos ar to, ka dziesmu cikls ir izturējis laika pārbaudi un piedzīvos jaunas izrādes. Pati tēma par gaismas atgriešanos arī krievijas un Ukrainas kara kontekstā ir īpaši aktuāla. Gaisma vienmēr atgriežas, lai cik tumša nešķistu ikdiena.»

Diriģents Romāns Vanags: «Mūsu kora sadarbība ar komponistu Uldi Marhileviču ir sena, dziļa un plaša, un tāpēc ļoti priecājos par to, ka šajā rudenī un arī decembra sākumā – laikā, kad ārā kļūst tumšs – Latvijā  skanēs viņa koncertprogramma «Gaismas atgriešanās», tātad savā ziņā mēs būsim tādi gaismas nesēji. Interesanti, ka tieši šī programma mūsu zēnu kora priekšnesumā pirmoreiz skanēja pirms divdesmit gadiem, un arī tagad, kad jau izaugušas un korī nomainījušās vairākas zēnu paaudzes, «Gaismas atgriešanās» joprojām ir aktuāla. Un otrs interesantais fakts – ka koncertā mums pievienosies dziedātāja Ance Krauze, kura bija pirmā šīs programmas soliste pirms divdesmit gadiem. Turklāt pašreiz Marhils šai programmai raksta jaunus skaņdarbus, kuri arī skanēs šajos koncertos.»

Dziedātāja Ance Krauze: «Tās tiešām ir neaizmirstamas atmiņas, kā kopā ar Zigfrīdu Muktupāvelu un Mārtiņu Freimani šo ciklu dziedājām Skolēnu dziesmu un deju svētkos. Tāpēc, nenoliedzami, man šī programma saistās ar Mārtiņu Freimani, un ikreiz, kad skan kāda no cikla dziesmām, īpaši beidzamā - «Mēs varam līdzās būt», kur bija Mārtiņa dziedājumi, uzreiz to atceros, un liekas, ka tas ir bijis pavisam nesen… Tāpēc atgriešanās pēc divdesmit gadiem šajā programmā būs interesanta, un arī šajos gados ik pa laikam kādu no cikla dziesmām ir nācies dziedāt kopā ar Uldi viņa rīkotajos koncertos Sakaslejas baznīcā, tāpat arī zēnu kora jubilejas koncertos esmu izdziedājusi šīs dziesmas. Tagad gan, kad ir bijis lielāks pārtraukums, redzēsim, kādas būs izjūtas, bet domāju, ka visnotaļ pozitīvas. Un noteikti arī būs atmiņas par to laiku.» 

Organizators: SIA Art Management Group

___________________________________
Informējam, ka  publisko pasākumu laikā informācijas atklātības nodrošināšanai un ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem, publicitātei, mārketingam un intervijām, var tikt veikta fotografēšana, video vai audiovizuāla fiksācija. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Ventspils pilsētas pašvaldības portālā www.ventspils.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook.com, Twitter.com, Draugiem.lv un Instagram.com, kā arī SIA "Kurzemes filharmonija" mājas lapās www.jurasvarti.lv un www.koncertzalelatvija.lv, kontos sociālajā tīklā Facebook.com, Twitter.com un Instagram.com. Jums ir tiesības pieprasīt neizmantot vai dzēst, ja tas ir tehniski iespējams, minēto fiksāciju ar Jūsu personas datiem. Pārzinis: Ventspils valstspilsētas  pašvaldības dome, Jūras iela 36, Ventspils, LV – 3601, e-pasts: dome@ventspils.lv un SIA "Kurzemes filharmonija", Karlīnes iela 40, Ventspils, LV-3601, e-pasts:kf@ventspils.lv.

Pirkt biļeti