20
Okt
Sākums:19:00
|
Lielā zāle
5.00

Ventspils Kamermūzikas dienas | Aria Italiana

Koncerta Aria Italiana idejas autore ir Ventspils Mūzikas vidusskolas ērģeļspēles skolotāja Ilze Reine. Ar tikai viņai raksturīgu rūpību un detalizētu precizitāti Ilze Reine ir izveidojusi programmu, kas pārsteidz ar iekšējo loģiku un dziļo baroka laikmeta mūzikas izpratni. Izcilai mūziķei talkā nāks kolēģi skolā un mūzikā – plašu atzinību guvušais baritons Rinalds Kandalincevs un virtuozais obojists Pēteris Endzelis.

17., 18. gadsimta Eiropas mūzika ir internacionāla un nepazīst robežas – par to varam spriest pēc komponistu biogrāfijām un viņu nošu bibliotēkām, pēc mūziķu vārdiem dažādu Eiropas pilsētu galmos. Aria Italiana nozīmē ne tikai itāļu mūziku, tas ir arī stāsts par to, cik ātri Itālijas ietekme – virtuozais stils, concerto forma, spilgtās afektu noskaņas – izplatījās pāri zemes robežām.

Ideja koncerta nosaukumam aizgūta no Baha izvērstās kompozīcijas  Aria variata alla maniera Italiana, līdzīgi arī Baha skolnieka  J.L.Krebsa sacerējumos atrodam Fantasia a giusto italiano.

Tieši itāļu stils atstājis būtisku ietekmi uz mūzikas kultūru Vidusvācijā. Jau kopš jaunības Baham bija iespēja iepazīties ar franču, itāļu rakstību un izpildījuma praksi, to apstiprina viņa bibliotēka. Bahs pašrocīgi pārrakstījis itāļu autoru partitūras – T.Albinoni Koncertu, F.B.Conti kantāti Languet anima mea, studējis Ariosti un Bononcini vokāli instrumentālos darbus, aizrāvies ar Vivaldi koncertiem, kuriem rakstījis ērģeļu transkripcijas.

Programmas centrā ir itāļu ārijas, dziesmas – Kaldara, Bonončīnī, Skarlati, tāpat arī baroka laika obojas sonātes, to autori – pasaulslavenais Antonio Vivaldi un pavisam nedzirdētais Alesandro Besoci, viņa opusi nepelnīti palikuši citu itāļu dižgaru ēnā. Ērģeļu solo atspoguļo itāļu stila ietekmi Eiropā, concerto žanra spilgts paraugs ir J.G. Valtera kompozīcija.

Itāļu vokālā kantilēna, ārijas ar variācijām, sonātes, fantāzijas obojai un ērģelēm – no itāļu komponistu  Frescobaldi, Vivaldi līdz Baha un Krebsa opusiem alla maniera Italiana  -  satikšanās mūzikā, kas nepazīst robežas.

Koncertā piedalās:

  • Rinalds Kandalincevs, baritons
  • Pēteris Endzelis, oboja
  • Ilze Reine, ērģeles
Pirkt biļeti