06
Dec
Sākums:19:00
|
Lielā zāle
5.00

Ventspils kamermūzikas dienas | Koncerts "Cello ritmico"

Koncerta dalībnieki: Gļebs Pišņaks (Gleb Pyšniak), čells / Lietuva; Guntars Freibergs, sitaminstrumenti; Pāvels Ginters (Pavel Giunter), sitaminstrumenti / Lietuva; Edgars Zaurs, sitaminstrumenti.

Programmā: A.Kopels, N.J.Živkovičs, A.Dormans, P.Buravickis, A.Pērts, L.H.Stīvens, G.Solima.

Rīko Ventspils Mūzikas vidusskola, atbalsta Ventspils pilsētas dome.

Programma veidota kā dinamisks ceļojums cauri sitaminstrumentu pasaulei, kas gan kontrastē, gan arī rod daudz kopīga ar smeldzīgo čella skanējumu. Koncertā uz skatuves būs iespēja satikt leģendāro lietuviešu perkusionistu Pāvelu Ginteru, kurš izveidojis ilggadīgu un regulāru sadarbību ar pašmāju sitaminstrumentālistu Guntaru Freibergu. Arī šajā koncertā viņi muzicēs kopā, kur mūziķu pulkam pievienosies viens no Lietuvas vadošajiem čellistiem Gļebs Pišņaks un Latvijas jaunās paaudzes sitaminstrumentu sensācija, Ventspils Mūzikas vidusskolas 4. kursa audzēknis Edgars Zaurs, kurš savā neilgajā karjerā jau kļuvis par vairāku starptautisku konkursu laureātu un kā solists uzstājies kopā ar Liepājas simfonisko orķestri.

Gļebs Pišņaks, viens no izcilākajiem savas paaudzes čellistiem Baltijas valstīs. Jau 14 gadu vecumā Gļebs debitēja kā Lietuvas kamerorķestra (diriģents – profesors Sauļus Sondeckis) solists uz Lietuvas Nacionālās filharmonijas skatuves. Turpmāk mūziķis ir uzstājies kā solists un kamermūzikas izpildītājs daudzās prestižās koncertzālēs, tādās kā Concertgebouw Amsterdamā, Vīnes Musikverein, Maskavas konservatorijas Lielā zāle, Quirinal Palace Romā.

1998. gadā Gļebs Pišņaks iestājās Baļa Dvarjona Mūzikas skolā (Viļņa, Lietuva), kur čella klasē mācījās pie pedagoģes Tatjanas Kucas. Turpmāk Gļebs Pišņaks mācījās Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā pie profesora Rimanta Armona, kur ieguva bakalaura diplomu. Pēc tam mūziķis savu izglītību turpināja Vīnē, kur bija slavenās Natālijas Gūtmanes un Johanesa Maisļa students. Mācību laikā Gļebs Pišņaks bagātinājās Jo-Jo Ma, Mstislava Rostropoviča, Ivrija Gitla, Henriha Šifa un daudzu citu meistarklasēs.

Čellists Gļebs Pišņaks kā solists ir uzstājies kopā ar Lietuvas Nacionālo simfonisko orķestri, Lietuvas valsts simfonisko orķestri, Portu simfonisko orķestri, Kauņas simfonisko orķestri, Maskavas konservatorijas simfonisko orķestri, Lietuvas kamerorķestri, Sinfonietta Riga, Sv. Kristofora kamerorķestri, Vidzemes kamerorķestri, Klaipēdas kamerorķestri, Camerata Ars Lituanica. Mākslinieks ir sniedzis solo un kamerkoncertus daudzās Eiropas valstīs, Ķīnā, ASV.

2006. gadā Gļebs Pišņaks saņēma Lietuvas Republikas prezidenta Valda Adamkus apbalvojumu par Lietuvas vārda popularizēšanu, bet 2020. gadā viņu apbalvoja Lietuvas Republikas prezidents Gitans Nauseda. Kopš 2019. gada ir pasniedzējs Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā.

Guntars Freibergs mācījies Maskavas Centrālajā mūzikas skolā Marka Pekarska klasē. No 2007. līdz 2011. gadam studējis Strasbūras Mūzikas konservatorijā. 2014. gadā ieguvis maģistra grādu Lincas Antona Bruknera Universitātē kā arī papildinājis prasmes Briseles Karaliskajā Mūzikas konservatorijā. Mūziķis piedalījies meistarklasēs pie vadošajiem sitaminstrumentu spēles izpildītājiem un pedagogiem Keiko Abe (Japāna), Momoko Kamiya (Japāna), Bogdan Bacanu (Austrija), Peter Sadlo (Vācija), kā arī papildinājis prasmes Zalcburgas Mozarteum vasaras akadēmijā un Villekrozes akadēmijā Francijā.

2012. gadā ieguvis 2. vietu prestižajā Zalcburgas Marimbas konkursā un Grand-Prix sitaminstrumentu konkursā Fermo, Itālijā 2011. gadā. Kā solists uzstājies ar orķestriem Latvijā, Krievijā, Vācija, Bulgārijā un Čehijā. 2011. gadā ticis nominēts Lielajai Mūzikas balvai kategorijā par spožu debiju. Paralēli aktīvajai koncertdarbībai, vērā ņemama ir pedagoģiskā darbība, par ko liecina gan ar domubiedriem un kolēģiem izveidotā līdz šim pirmā Latvijas Sitaminstrumentālistu – pedagogu asociācija. 2023.gadā saņēmis Lielo mūzikas balvu par izcilu sniegumu gada garumā.

Pāvels Ginters – viens no slavenākajiem sitaminstrumentālistiem Lietuvā. Ginters ir pieprasīts solists un spēlē klasisko, mūsdienu un džeza mūziku. Daudzi komponisti veltījuši viņam savus darbus. Pāvela Gintera dibinātais Giunter Percussion Lietuvā ir pirmais šāda sastāva ansamblis, kurā muzicē augsta līmeņa profesionāļi. Tā dalībnieki kā solisti nereti uzstājas kopā ar vadošajiem Lietuvas orķestriem, ansamblis muzicējis daudzās Eiropas pilsētās.

Ventspils Mūzikas vidusskola rīko Ventspils kamermūzikas dienas kopš 2015. gada, kad festivāls pulcēja Eiropas mūzikas augstskolās studējošos latviešu mūziķus – toreiz koncertus piepildīja jaunībai raksturīgā degsme un drosme spert soli nezināmajā. Gadiem ritot, festivāls pārtapis par sadarbības caurstrāvotu notikumu profesionāļiem – skolotājiem un viņu partneriem kamermūzikā. Atstumti gan netiek arī skolas audzēkņi, vai vismaz daži labākie no tiem. Ventspils kamermūzikas dienu koncertu sēriju vieno ideja par skolu, kas ir vārti uz mūzikas pasauli - Ventspils Mūzikas vidusskola ir radošuma platforma tās rīkoto festivālu, koncertu un meistarklašu dalībniekiem, pedagogiem, audzēkņiem, absolventiem un viņu senajiem un nesen iepazītajiem draugiem mūzikā.  

Pirkt biļeti