08
Okt
Sākums:19:00
|
Lielā zāle
7.00

Ventspils Kamerorķestra koncerts "Atgriešanās Ventspilī"

Turpinot tradīciju, 8. oktobrī plkst. 19.00 koncertzālē “Latvija” notiks Ventspils Kamerorķestra koncerts “Atgriešanās Ventspilī”.

Programmā iekļautos Volfganga Amadeja Mocarta, Klaudijas Montero, Arvo Perta un Ērika Ešenvalda skaņdarbus izpildīs solisti - Elizabete Šīrante (klavieres), Pēteris Čirkšis (čells), Edmunds Altmanis (klarnete) un Ventspils Kamerorķestris, Aigara Meri vadībā. Par skaņdarbiem stāstīs muzikoloģe Liene Jakovļeva.

Viens no skaņdarbiem, kas izskanēs koncertprogrammā “Atgriešanās Ventspilī” būs uvertīra Volfganga Amadeja Mocarta operai “Tita žēlsirdība.”
1790. gada augustā Mocarts no Čehijas galvaspilsētas Prāgas saņēma pasūtījumu operai “Tita žēlsirdība”. Pasūtījuma iemesls valstiski svarīgs – austriešu imperatora Leopolda II kronēšana par Čehijas karali. Laika bija palicis ļoti maz un, saņemot līdzīgās cermonijās un svinībās vairākkārtīgi izmantoto, valdnieku slavinošo Pjetro Metastazio libretu, Mocarts steidzīgi devās ceļā no Vīnes uz Prāgu, jau karietē radot skices un uzmetumus. Pēc Mocarta sievas Konstances vārdiem, “Tita Žēlsirdības” mūzika tika uzrakstīta astoņpadsmit dienās.
Operas pirmizrāde notika kronēšanas dienā - 1791. gada 6. septembrī. Līdzīgi, kā daudzos gadījumos pasaules mūzikas vēsturē, šedevrs netika pienācīgi novērtēts. Avoti vēsta, ka imperatore Marija Luīze atklāti žāvājusies un publiski nosaukusi Mocarta operu par “vācu cūcību”.

Par skaņdarbu Koncerts klarnetei ar orķestri un elektroniku “Arktikas nakts vīzijas” pats autors – Ēriks Ešenvalds, teicis: “Naksnīgie Ziemeļi mani iedvesmo: vasarā tur spīd pusnakts saule, ziemā pēkšņi sniegputeņa mākoņiem izklīstot, zem zvaigznēm redzama kļūst un visu zemes ainavu iekrāso polārblāzma, aukstumā mežā, plīstot mizai, ik pa brīdim iekrakšķas koki. Kalni un āres klusē jau paaudzēm ilgi. Un vējš, Arktikas zinātnisko ekspedīciju žurnālos aprakstītais ceļabiedrs – vienmēr klātesošs un tik mainīgs! Bet gada tumšākajā laikā saules pat vispār nav. Deg guns pavardā, gaismekļi logos rāda mājās nācējiem ceļu. Skan tautasdziesmas.”

Arvo Perta Koncerts čellam un orķestrim “Pro et Contra” /par un pret/, kas veltīts Mstislavam Rostropovičam, ir viens no komponista kolāžas perioda darbiem, līdzās “Collage uber B-A-C-H”, “Credo” un Otrajai simfonijai.
Pats autors par kolāžas principu savā daiļradē izsaka šādas domas: “…apvienojot kolāžā dažādus fragmentus mēs varam iegūt pozitīvā un negatīvā, patiesā un viltus apvienojumu. Uzskatu to par sava veida transplantāciju – ja Tev ir sajūta, ka Tev nav savas ādas, Tu mēģini savākt ādas strēmeles visapkārt un ar tām sevi apklāt. Ar laiku šīs strēmeles kļūst par Tavu jauno ādu. Es pieļauju, ka mana kompozīcijas tehnika tintinnabuli izveidojās pateicoties kolāžām.”
Skaņdarbā “Pro et contra” Perts neizmanto citu autoru kompozīciju fragmentus. Kolāžas elementus veido  Baroka mūzikas “stils”, kā arī dažādi skaņas veidošanas efekti un laikmetīgās instrumentu spēles veidi.

Koncertā “Atgriešanās Ventspilī” tiks atskaņots arī ievērojamās Latīņamerikas komponistes, četrkārtējas “Latin Grammy” mūzikas balvas ieguvējas - Klaudijas Montero, skaņdarbs - Koncerts klavierēm un stīgu orķestrim “Concierto en Blanco y Negro”.
Montero mūziku trāpīgi raksturojis diriģents Deivids Brofijs: “Viņas mūzika dzen dziļas saknes Dienvidamerikas tradicionālajā mūzikā... priekpilnu izpausmi maina melanholiskas noskaņas, tās nav skumjas, bet elēģiskas sajūtas ilgojoties pēc laikiem, kuri pagājuši.”

 

Organizē SIA "Kurzemes filharmonija"
Atbalsta Ventspils pilsētas dome un VKKF
___________________________________
Informējam, ka  publisko pasākumu laikā informācijas atklātības nodrošināšanai un ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem, publicitātei, mārketingam un intervijām, var tikt veikta fotografēšana, video vai audiovizuāla fiksācija. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Ventspils pilsētas pašvaldības portālā www.ventspils.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook.com, Twitter.com, Draugiem.lv un Instagram.com, kā arī SIA "Kurzemes filharmonija" mājas lapās www.jurasvarti.lv un www.koncertzalelatvija.lv, kontos sociālajā tīklā Facebook.com, Twitter.com un Instagram.com. Jums ir tiesības pieprasīt neizmantot vai dzēst, ja tas ir tehniski iespējams, minēto fiksāciju ar Jūsu personas datiem. Pārzinis: Ventspils pilsētas dome, Jūras iela 36, Ventspils, LV – 3601, e-pasts: dome@ventspils.lv

 

Pirkt biļeti